Wall Street vstúpila do roku 2025 s optimizmom a očakávaním rýchlejšieho rastu ziskov na úrovni približne 11 % v porovnaní s minulým rokom. Vytriezvenie však prišlo rýchlo. Podľa údajov Bloomberg je dnešný konsenzuálny odhad výrazne nižší, len na úrovni 6 %, čo predstavuje výrazný pokles a zároveň oveľa väčšiu revíziu smerom nadol, než akú bežne vídame.
Tento dramatický prepad nie je len drobnou úpravou. Naznačuje narastajúce obavy o stav ekonomiky, spotrebiteľské výdavky a ziskovosť firiem v čase rastúcich ciel, pretrvávajúcej inflácie a zhoršujúcej sa spotrebiteľskej dôvery. Investori by mali sledovať firemné výsledky obzvlášť pozorne, keďže môžu ukázať, či sú aktuálne obavy prehnané – alebo či to najhoršie ešte len príde. “Táto výsledková sezóna bude iná. Dôležitejšie než minulé čísla bude to, čo povedia lídri o budúcnosti,” hovorí Jakob Falkencrone, globálny vedúci investičnej stratégie Saxo Bank.
Po Trumpovej nedávnej otočke a pretrvávajúcej hrozbe vysokých ciel na Čínu zostáva predvídateľnosť veľmi nízka. Mnohé spoločnosti sa môžu rozhodnúť neposkytnúť žiadne konkrétne finančné prognózy, pričom ako dôvod uvedú neistotu v súvislosti s colnou politikou a globálnymi obchodnými narušeniami. „Výhľad nie je len o číslach – odzrkadľuje dôveru vedenia. V tomto kvartáli očakávajte opatrné vyjadrenia – alebo aj úplnú absenciu výhľadu – keďže firmy čelia bezprecedentnej neistote,” vysvetlil.
Na čo by sa investori mali zamerať
Počas tejto výsledkovej sezóny si najväčšiu pozornosť zaslúžia cenotvorba a ziskové marže, výhľad dopytu a predaja a plánované investície a prijímanie zamestnancov.
- Cenotvorba a ziskové marže
Trumpove clá výrazne zvyšujú náklady firiem. Investori by mali sledovať, či dokážu firmy tieto zvýšené náklady preniesť na zákazníkov. Spoločnosti so silnou značkou alebo dominantným postavením na trhu sú v lepšej pozícii na udržanie svojich ziskov. „Pozorne sledujte známky tlaku na marže. Firmy, ktoré nedokážu zvýšiť ceny, môžu čeliť výraznému poklesu ziskov,” radí odborník Saxo Bank.
- Výhľad predaja a dopytu
Dôvera spotrebiteľov sa v posledných mesiacoch prudko znížila v dôsledku obáv z obchodnej politiky, nepriaznivého počasia a výkyvov na akciových trhoch. Bohatší spotrebitelia – často citliví na vývoj na burze – obmedzili svoje výdavky.„Všímajte si opatrné komentáre k spotrebiteľským výdavkom. Náhle zníženie očakávaného predaja môže signalizovať vážnejšie ekonomické problémy,” dodáva.
- Investície a zamestnanosť
“Zamerajte sa na firemné plány investičných výdavkov a prijímania nových zamestnancov. Firmy, ktoré si nie sú isté budúcnosťou, často znižujú investície aj nábor – čo môže byť varovným signálom spomalenia ekonomiky,” odporúča Jakob Falkencrone, globálny vedúci investičnej stratégie Saxo Bank.
Sektorový výhľad: kto vyhráva a kto stráca?
Vplyv ciel a spotrebiteľskej neistoty sa medzi sektormi výrazne líši. “Spotrebiteľské odložiteľné výdavky a priemysel patria medzi najviac zasiahnuté, s očakávaným poklesom ziskov približne o 10 %. Sektory materiálov a energetiky čelia tlaku z dôvodu nižších cien komodít a rastúcich nákladov. Naopak, zdravotníctvo a technológie sa javia ako lepšie pripravené, s najvyššími predpokladanými medziročnými rastmi ziskov za 1. kvartál,” vysvetlil expert Saxo Bank.
Súčasná výsledková sezóna môže podľa neho okrem rizika priniesť aj optimizmus. “Ak americké firmy preukážu odolnosť a ponúknu upokojujúci výhľad, rast trhov sa môže posilniť a premeniť nedávnu volatilitu na príležitosť,” dodáva. Analytici v súčasnosti predpokladajú približne 8-percentný rast ziskov za 2. kvartál 2025, čo je mierne viac ako v 1. kvartáli, no ďalší vývoj ostáva silne závislý od vývoja ciel a celkového stavu ekonomiky. Ak však spoločnosti nedokážu presvedčivo načrtnúť stratégie, ako zvládnuť clá a udržať si ziskovosť, obavy investorov sa môžu rýchlo vrátiť a spustiť ďalší pokles. Investori by sa mali pripraviť na pokračujúcu volatilitu a starostlivo sledovať vyjadrenia vedenia firiem počas tejto výsledkovej sezóny.