Azda najväčšími nešťastníkmi tohtoročného obchodovania boli akcie komerčných bánk. Tie “krvácali” na oboch stranách Atlantiku.
[tabs title=”” active=2 event=”click”]
[tab title=”Nemecko”]
Za rok 2011 vykázal nemecký akciový index stratu 14,7 %. Širší index Euro Stoxx 50, zahŕňajúci oblasť eurozóny, si odpísal ešte viac, keď stratil 18 %. Vývoj nemeckého indexu bol pritom výrazne rôznorodý. K máju sa akciový barometer vyšplhala na tri a pol – ročné maximum, keď dosiahol hodnotu 7 600 bodov. S bolestnými údermi dlhovej krízy si nakoniec odpísal až 2500 bodov. Trpké dno roku 2011 bolo dosiahnuté v septembri, kedy vykazoval 4965,90 bodov. Bola to dokonca najnižšia hodnota za posledné dva roky.
Index DAX – Traja najväčší víťazi roku 2011
Merck KGaA: +26,53 %
Fresenius Medical Care: +20,19 %
Fresenius SE: +13,8 %
Len sedem z 30 akcií zahrnutých v DAX-e ukončilo rok v pluse. Víťazom, čiže akciou s najväčším ročným zhodnotením vyhrala spoločnosť Merkck KGaA. Ide o chemicko-farmaceutický koncern, ktorý je z pohľadu trhovej hodnoty 2. najmenším z celého indexu.
Index DAX – Tri najväčšie straty v roku 2011
Commerzbank: -71,24 %
Metro: -47,39 %
RWE: -45,75 %
Nemecké koncerny strácali na svetových burzách najmä kvôli zaťaženiu dlhovej krízy v EÚ.” Najslabšou” akciou bola akcia banky Commerzbank. Dôsledky dlhovej krízy ju pripravili o neuveriteľných 71 % hodnoty.
[/tab]
[tab title=”USA”]
Situácia na akciových trhoch v Spojených štátoch bola omnoho pozitívnejšia ako v Európe či v Ázii. Azda najznámejší svetový akciový index – Dow Jones Industrial, si pridal ročný zisk 5,53 %.
Jeho kolega, širší index S&P 500 ustál úroveň zo začiatku roka, čiže sa percentuálne vôbec nezmenil. V indexe S&P 500 strácali predovšetkým akcie finančného sektora.
Najväčšie ročné straty zaznamenali akcie bánk. JP Morgan si odpísala 21,43 % a Bank of America dokonca až 58 %.
Obavy o vývoj svetového hospodárstva zanechali stopy aj na akciách spracovateľa hliníku – Alcoa. Akcie Alcoa stratili za rok až 43,79 %. Rok 2011 bol nepriaznivý aj pre technologického obra, Hewlett Packard. Z dôvodu interných problémov boli jeho akcie zaťažené stratou 38,76 %.
Najviac sa môže tešiť McDonald, ktorého akcie získali za rok 2011 najväčšie zhodnotenie. Za rok si totiž pridali až 30,75 %. Vysmiate môžu byť aj technologické tituly IMB (+25,42 %) či Intel (+15,64 %).
[/tab]
[tab title=”Francúzsko”]
Ani pre akciový index z Paríža, CAC 40 nebol rok 2011 prívetivým. Za celý rok si odpísal až 16,95 %, čo je ešte viac ako strata nemeckého DAX-u. Rovnako ako na väčšine svetových trhov, aj tu postihli vysoké akciové straty domáce banky. V problémoch krízy sa mätúca banka – Societe Generale, stratila až 57,22 % svojej hodnoty. Akcie banky BNP Paribas si odpísali 36,25 %.
Opačný vývoj zaznamenali akcie francúzskeho farmaceutického koncernu Sanofi-Aventis, ktoré si v roku 2011 polepšili o 18,60 %.
[/tab]
[tab title=”V.Británia”]
Aj keď klesajúci trend európskych akcií neobišiel ani Londýn, celková ročná strata indexu FTSE 100 nebola taká výrazná ako vo Francúzsku či Nemecku. Domáci akciový index FTSE 100 stratil za tento rok 5,50 %.
Akcie anglo-holandského koncernu so spotrebným tovarom – Unilever, sa v roku 2011 zhodnotli o 14,03 %. Pod túto spoločnosť spadá mnoho svetoznámych značiek, ako Persil, Knorr či Lipton.
[/tab]
[tab title=”Japonsko”]
Vývoj na ázijských trhoch bol počas roka výrazne ovplyvnený predovšetkým zemetrasením a následnými dlho trvajúcimi problémami s jadrovou elektrárňou vo Fukušime. Japonskej ekonomike to spôsobilo obrovské škody. Ďalším faktorom vplývajúcim na ekonomiky nie len Japonska, ale celého sveta boli dlhové problémy Európskej únie, ktoré neustále vnášali neistotu na trhy.Japonský index zaznamenal prepad na úrovni 18,3 percenta.
Najviac zasiahnutou spoločnosťou v krajine bola jednoznačne firma Tepco, ktorej patrí fukušimská jadrová elektráreň a je najväčším energetickým podnikom v krajine. Len pred pár dňami vyšla informácia, že spoločnosť by mala prijať štátnu pomoc a bude fakticky znárodnená. Jej akcie za posledný rok klesli o rekordných 90,6 percenta. Druhý najväčší prepad zaznamenala spoločnosť Olympus, ktorá sa navyše zmieta vo finančnom škandále. za posledný rok prepadli jej akcie o 61,6 percenta.
[/tab]
[tab title=”Čína”]
Čína utrpela najväčšiu ročnú stratu od krízového roku 2008 a jej akciový index Shanghai composite zaznamenal za rok 2011 prepad až o 23,1 percenta.
Okrem vonkajších problémov, ktoré na Čínu pôsobili cez jej obchodných partnerov, doľahlo na tamojšiu ekonomiku aj spomalenie domáceho rastu, obavy o prehriatie a rastúca inflácia. Najviac sa počas roka darilo čínskemu mobilnému operátorovi, ktorého akcie počas roka vzrástli až o 46,7 percenta.
[/tab]
[tab title=”Južná kórea”]
Ani Kórea sa nevyhla negatívnemu vývoju, ktorý zasiahol celú Áziu. Napriek tomu tu pokles nebol až taký výrazný ako napríklad v zemetrasením zasiahnutom Japonsku, alebo Číne. Domáci index za posledný rok klesol o 11,5 percenta.
[/tab]
[/tabs]