Autoritatívna Čína verzus demokratická India. Aj keď sú tieto ázijské krajiny geograficky blízke, vnútorne sa líšia. Odborníci sa domnievajú, že superčínsky ekonomický rast nemôže trvať večne, pokiaľ krajina neprikročí k reformám a naďalej bude nastolená vláda jednej strany. Výhrou nie je ani naivná demokracia v Indii, aj keď umožňuje inováciu a pokrok.
Aj keď si India od demokracie veľa sľubuje, hospodársky či sociálne za Čínou zaostáva. Nie však úplne, India má „robustnejších“ miliardárov.
Čítaj: Čo sa stalo s Indiou?
Aj keď je Čína socialistickou krajinou, po troch desaťročiach štátneho kapitalizmu sa v Číne dramaticky navýšila príjmová nerovnosť. Hodnota Gini koeficientu je v Číne na úrovni 41,5, pričom v Indií činí Gini koeficient hodnotu 36,8 (0=absolútna rovnosť). V USA je hodnota koeficientu 40,8 a v Nemecku 28,3.
Čo sa však týka rozšírenosti chudoby, Indii veru nie je čo závidieť. Až 41,6 % Indov žije z 1,25 dolára na deň. V Číne tento pomer predstavuje 15,9 % (cez 200 miliónovo Číňanov), čo je výrazne menej.
Indickí superboháči
India je však známa svojimi superboháčmi. Na zozname Forbes magazínu je 48 indických miliardárov, čo je polovica z 95 čínskych miliardárov. Pri ich pomere k hrubému domácemu produktu (HDP), je podiel Indie v porovnaní s Čínou dvojnásobný. „Miliardársky koeficient“ Indie je tak na rovnakej úrovni so Spojenými štátmi.
Navyše sú indickí miliardári bohatší ako tí čínsky. Najbohatším Indom je Mukes Ambani s majetkom 22,3 miliárd dolárov. Najbohatším Číňanom (vlastník vyhľadávača Baidu) je Robin Li, ktorého majetok sa odhaduje na 10,2 miliárd dolárov.