Čo sa týka investícií do kvalitných vín, môžeme rok 2012 označiť za jeden zo slabších. Svetové predaje vín v najväčších aukčných domoch v roku 2012 oproti roku 2011 poklesli o 19 %, za čo môže ochladenie významného dopytu z Číny.
Záujem Číny ohľadne investovania do vína nabral v posledných rokoch dôležitosť, a to rozhodne aj vďaka medzinárodnej konferencií z minulého roka Winefuture Hong Kong 2011, kde sa zišli svetoví odborníci na víno.
Mnohí čínski investori či obchodníci si obľúbili víno aj vďaka trhovisku Shanghai International Wine Exchange – SIWE, ktoré funguje na internetovej platforme od leta roku 2011 a predstavuje akýsi most medzi rôznymi vinárskymi regiónmi z celého sveta.
„Čína bola po väčšinu roka spiacim obrom“, uvádza Miles Davis, partner londýnskej spoločnosti Wine Asset Managers.
Ako však Davis dodáva, v posledných dvoch mesiacoch tohto roka môžeme cítiť oživenie, pod čo sa podpísal nástup nového politického vedenia v Pekingu a taktiež súčasné atraktívne ceny niektorých ročníkov Bordeaux – 2000 a 2005.
Čítaj tiež: Prečo investovať do vína?
Hviezdne sumy sme mohli vidieť pri kúskoch kultového francúzskeho vinára Henriho Jayera, ktorý zomrel v roku 2006.
Za 2 milióny hongkonských dolárov (265 645 USD) bolo vo februári v aukčnom dome v Hong-Kongu vydražené víno z Jayerovej vinice Cros Parantoux v obci Vosne- Romanee.
Okrem toho Jayerove vína vytvorili šesť TOP cien na dražbe v aukčnom dome Sotheby, z ktorej si jeden ázijský záujemca odniesol 6 fliaš Cros Parantoux z roku 1990 za cenu 42 300 britských libier.
Obchodné podmienky budú aj naďalej náročné. Čo sa týka trhu s vínom Bordeaux, v prvej polovici roka 2013 tu neočakávame žiadny obrat, uviedol David Elswood z aukčného domu Christie.