Podľa nového indexu vytvoreného spoločnosťou Natixis Global Asset Management sa dôchodcovia aj v mnohých chudobnejších štátoch Európy majú lepšie ako tí v USA či vo Veľkej Británii.
Spoločnosť Natixis Global je jedným z 15 najväčších správcov fondov na svete a manažuje 779 miliárd dolárov aktív.
Index znázorňuje, ako dobre sa žije dôchodcom v 150 krajinách sveta, pričom je založený na ukazovateľoch ako je zdravotníctvo, materiálny blahobyt, kvalita života či financie.
V celosvetovom rebríčku dôchodkového zabezpečenia svojich občanov sa nachádzajú USA až na 19. mieste a už v najbližších rokoch budú musieť zvyšovať podiel výdavkov na penzijne zabezpečenie svojich občanov. Pred USA sa nachádza dokonca aj Slovensko, ktorému patrí 18. miesto a taktiež Česko či Slovinsko.
V USA sa na sociálnu sieť nemôžu spoliehať
John Hailer, prezident a výkonný riaditeľ pre Ameriku a Áziu odkázal, že správa pre USA je jednoznačná: „Občania ďalších vyspelých krajín sa aspoň zatiaľ v starobe môžu spoľahnúť na silnú sociálnu a záchrannú sieť. V USA však odporúčame občanom, aby plánovali, sporili , investovali a viedli rozpočtovú politiku, ktorá im pomôže uspokojiť v budúcnosti ich potreby.“
USA sú najväčším trhom dôchodkového poistenia a vedú vo výdavkoch na hlavu v zdravotníctve, no napriek tomu si občania značnú časť výdavkov musia hradiť na vlastnú päsť a tým sa ich disponibilný dôchodok, ktorý by mohli použiť na iné veci znižuje.
Poradie prvých 20 krajín. Slovensko je hneď pred USA!Rovnako ako mnohé iné krajiny, aj Spojené štáty zápasia s demografickými problémami. Do roku 2050 sa počet ľudí nad 65 rokov má až strojnásobiť. Za tú dobu má pomer občanov v produktívnom veku nad 65 rokov klesnúť zo súčasných 5:1 na 2,8:1.
To razantne zvýši záťaž na rozpočet.
Už nedávna správa amerického senátu pritom ukazuje, že krajina čelí deficitu v penzijných úsporách vo výške 6,6 bilióna dolárov, čo predstavuje 57 000 dolárov na domácnosť.
V dôsledku toho je až neuveriteľných 53 % amerických zamestnancov vo veku 30 a viac rokov na ceste, že nebudú pripravení na odchod do dôchodku.
Samotný dôchodkový index Natixis Global pritom v sebe kombinuje 20 rôznych ukazovateľov, ktoré sú zatriedené do 4 hlavných kategórii ako je zdravie, materiálny blahobyt, kvalita života na dôchodku a financie.
Samotné kategórie zahŕňali ukazovatele ako sú:
- Zdravie: výdavky v zdravotníctve na obyvateľa, dĺžka života, dostupnosť lekárov a lôžok na 1000 obyvateľov a úroveň výdavkov na zdravotníctvo, ktoré si občania musia platiť mimo poistenie
- Materiálny blahobyt: príjem na obyvateľa, nerovnosť príjmov a nezamestnanosť
- Financie: pomer dôchodcov k produktívnemu obyvateľstvu, inflácia, úrokové sadzby, zdanenie a nesplácané bankové úvery
- Kvalita života: úroveň šťastia a spokojnosti občanov či kvalita životného prostredia.
možno naši nemajú vysoké penzie ale sú najštastnejší na svete čo im v priemere vyšlo na 19. priečku :D
nech tu vyskusaju zit a potom hodnotia :P