1. Americký automobilový trh má za sebou výdatný mesiac. V marci tu mnohé automobilky zaznamenali výrazný nárast tržieb, za čo môže zlepšenie spotrebiteľskej dôvery či lepší prístup k úverom.
Nemecká automobilka Porsche v marci za Atlantikom zvýšila svoj obrat o 41 %, Audi o 14 % a BMW o 11 %. Tržby značky Volkswagen rástli mierne o 3 percentá.
2. Americké akciové indexy zakončili utorkové obchodovanie v zelenom pásme, pričom sa vyšplhali na nové rekordné maximá. K ziskom ich ich dotlačili dobré makroekonomické dáta, keď americký priemysel v mesiaci február zaznamenal prírastok nových objednávok.
Obchodníci tiež tvrdia, že k väčšiemu optimizmu prispel aj ústup dlhovej krízy do úzadia. Akciový index Dow Jones získal 0,61 %, širší index S & P 500 0,61 % a kompozitný index Nasdaq vzrástol o 0,48 %. Pod výrazným tlakom sa dnes nachádzali akcie spoločnosti Hewlett Packard, ktoré stratili 5,19 % – banka Goldman Sachs pri nich totiž zhoršila odporúčaniez neutral na predať
3. Na Cypre je opäť „veselo“. Tamojší minister financií, Michael Sarris dnes podal rezignáciu, ktorú prezident Anastiades prijal. Sarris bol hlavou vplyvnej ortodoxnej cirkvi, arcibiskupom Crysostomosom II viackrát vyzvaný, aby z postu šéfa rezortu financií odstúpil. Jedným z dôvodov jeho rezignácie je aj skutočnosť, že zastáva dôležitú pozíciu v banke Laiki.
Okrem toho sa dnes média upriamili na cyperského prezidenta, keďže podnik jeho rodinných príslušníkov krátko pred zdanením vkladov do Británie previedol 21 miliónov €. Špekuluje sa, či nemali priame informácie z prezidentského úradu.
4. Americkou vládou financovaná hypotekárna banka Fannie Mae, ktorá v kríze požiadala o štátnu pomoc, má za sebou najziskovejší rok vo svojej histórii. Čistý zisk tejto spoločnosti v minulom roku dosiahol 17,2 miliardy dolárov, čím za sebou nechala aj mená ako Wal-Mart či Berkshire Hathaway. Ešte v roku 2011 sa tento finančný dom utápal v strate 16,9 mld. USD.
5. Nezamestnanosť v eurozóne dosiahla smutný rekord. Ako v utorok informoval Eurostat, vo februári miera nezamestnanosti v menovej únii dosiahla 12 %, čo predstavuje 19 miliónov ľudí bez práce. Kým situácia zostáva aj naďalej vážna najmä na juhu Európy, opakom sú štáty ako Rakúsko či Luxembursko. Kým v Grécku miera nezamestnanosti dosahuje 26 %, v Rakúsku je to len 4,8 %.
Chceš dostávať súhrn dňa na e-mail? Prihlás sa!