Trh s finančnými derivátmi je v súčasnosti najväčším finančným trhom sveta. Za obdobie rokov 1998 až 2010 sa ročný objem obchodov s finančnými derivátmi navýšil z úrovne 694 bil. USD na 3124 bil. USD, čo je nárast o 250 %.
Je už celosvetovo známe, že pri ich nesprávnom využívaní sú nezanedbateľným rizikom pre finančnú stabilitu a tým aj pre svetovú ekonomiku. Hlavnou podstatou derivátov je riadenie rizika.
V roku 2002 boli deriváty legendárnym investorom Warrenom Buffettom označené za zbraň hromadného ničenia. Hlavným vinníkom finančného kolapsu spred niekoľkých rokov boli práve deriváty CDO, ktoré komerčné banky predávali ako poistenie proti krachu CDS (cenné papiere kryté aktívami z amerických hypoték).
Vo všeobecnosti existujú tri základné typy finančných derivátov, a to forwardy, opcie a swapy, pričom väčšina derivátových transakcií sa uskutočňuje bez dodávky podkladového aktíva.
Podľa asociácie The Futures Industry Association (FIA) existuje vo svete 86 búrz, na ktorých je možné obchodovať s finančnými derivátmi. Ide o takzvané špecializované derivátové inštitúcie, akými sú napríklad európska burza EUREX alebo americká burza CME/CBOE Group (na snímke je burza CME).
Najväčším finančným trhom sú v súčasnosti OTC deriváty (over the counter), čiže mimoburzové transakcie. Tento trh v rokoch 1998 až 2011 rástol priemerným ročným tempom 18,3 %. Mimoburzové deriváty si najväčšiu kritiku vyslúžili za nedostatočnú transparentnosť a taktiež za nedostatočný risk manažment.
Takmer polovicu trhu OTC tvoria úrokové swapy (viď graf nižšie). Úrokový swap môžeme charakterizovať ako kontrakt, ktorý je dohodou dvoch strán vymeniť si úrokový záväzok alebo pohľadávku. Hlavným cieľom oboch strán tohto kontraktu je eliminovať riziko vyplývajúce zo zmien úrokových sadzieb.
Obrat celosvetového OTC trhu s derivátmiKrajiny G-20 prijali v oblasti finančných derivátov základné úlohy. K ním patrí snaha o maximálnu štandardizáciu OTC derivátov, vyrovnávanie výlučne prostredníctvom centrálnych protistrán či hlásenie všetkých OTC derivátov tzv. archívom obchodných údajov.
Krajiny chcú okrem toho zabezpečiť, aby sa so všetkými štandardizovanými derivátmi obchodovalo výlučne na burzách, prípadne mimoburzových elektronických platformách. K zlepšeniu fungovania finančných derivátov by tiež prispela vyššia kompatibilita štatistických údajov o burzových a mimoburzových obchodoch.
Foto: wikimedia