Nešťastný mesiac september 2008, kedy sa zrútila jedna z najväčších amerických bánk Lehman Brothers, si bude široká finančná verejnosť ešte dlho pripomínať.
Od finančného kolapsu, ktorý vyvrcholil do celosvetovej ekonomickej krízy, už ubehlo 5 rokov, za ktoré si komerčné finančné domy čo to preskákali.
Aj keď sa dnes na banky dohliada viac než kedykoľvek predtým, stále im chýba potrebná imunita. Ak nie americkým, tým európskym určite áno.
Podľa najnovšej analýzy výskumnej spoločnosti McKinsey európskym bankám chýba kapitál v objeme 100 miliárd eur. Aby naplnili prísne regulačné predpisy, je viac než pravdepodobné, že v nasledujúcom období budú musieť odpredávať svoje obchodné jednotky (retailové pobočky, privátne bankovníctvo, rôzne aktíva a pod..)
„Ešte stále žijeme v tieni Lehman Brothers“, uviedol pred pár dňami Jean-Claude Trichet, bývalý prezident Európskej centrálnej banky. Podľa neho svet následky pádu americkej veľkobanky ešte neprekonal.
Podobný názor má aj Anil Kashyap, profesor ekonómie z chicagskej univerzity Booth School of Business. „Banky potrebujú omnoho viac kapitálu a likvidity. Ani zďaleka ešte nie sú v bezpečí.“
5 rokov od pádu Lehman Brothers svoj varovný prst zdvíhajú aj ratingové agentúry. Vplyv finančnej a následne dlhovej krízy je ešte stále cítiť v súvahách bánk, varoval pred niekoľkými týždňami Stefan Best, ekonóm ratingovej agentúry Standard & Poors. Ako uviedol, zo 100 finančných domov v Európe majú až dve tretiny pridelený negatívny výhľad, čo znamená, že ďalšie zníženie ratingu je viac než pravdepodobné.
Veľa radosti nepriniesol ani júnový výskum inštitúcie Independent Credit View (ICV), ktorá nedostatok kapitálu európskych bánk opísala slovami: “Európske finančné domy sa v porovnaní s minulým rokom skutočne nepohli z miesta.”