Obklopujú sa správnymi ľuďmi – zapamätajte si, že bežní učitelia vás nedokážu naučiť ako zarábať peniaze, pretože ich sami veľa nemajú. Najbohatší muž všetkých dôb, J. D. Rockefeller raz povedal: „Ak sa chcete naučiť lietať, pýtajte sa orlov, nie sliepok.”
Ľudia, ktorí zbohatli, si za príklad zobrali bohatých a úspešných ľudí. Obklopte sa aj vy bohatými ľuďmi, stačí siahnuť po ich knihách či audionáhravkách.
Myslia vo veľkom. Kým chudobní si neustále pripúšťajú akýsi nedostatok peňazí, bohatí vedia, že žiadny nedostatok peňazí neexistuje. Existuje len nedostatok ľudí, ktorí o peniazoch správne uvažujú.
Autor známej knihy Bohatý otec, Chudobný otec, Robert Kiyosaki tvrdí: „Chudobní premýšľajú v malom. Pokiaľ chcete zbohatnúť, začnite uvažovať vo veľkom.“ Bohatí vedia, že k tomu, aby priťahovali obrovské príležitosti, musia zmeniť svoje myslenie – musia myslieť vo veľkom.
Vedia, že čas je cennejší ako peniaze – bohatí ľudia sa vyznačujú špecifickým vnímaním času. Na veci, v ktorých nie sú produktívni, si najímajú ľudí a externé firmy, či už je to upratovačka, záhradník alebo automechanik. Neznamená to, že by boli leniví a nechcelo sa im pracovať. To nie. Jednoducho svoj čas venujú produktívnejším veciam.
Pozri tiež: Ako 16-ročný sa topil v dlhoch. Dnes má 41 a je z neho miliardár!
Výdavky nahradili investíciami – najmä americkí boháči vedia, že daňové zákony viac prajú investorom ako „míňačom“. Aj keď majú na to, aby si mohli kúpiť honosnú vilu, vedia, že tú si z daní len ťažko odpíšu. Preto radšej investujú do obytných domov, ktoré im zabezpečia šťavnatý cashflow.
Stačí sa pozrieť na najbohatších ľudí sveta, či už je to americký investor Warren Buffett alebo mexický biznismen C. Slim. Helú – aj keď desiatky rokov bývajú v tom istom skromnom dome, cez svoje investície ovládajú veľkú časť svetovej ekonomiky.
Ich cieľom nie sú len peniaze – Všetci tí bohatí ľudia, ktorí dnes kraľujú biznisu, neboli motivovaní peniazmi. V prvom rade chceli robiť to, čo ich baví. Podnikajú s cieľom riešiť problémy ľudí a porovnať si svoje schopnosti s ostatnými hráčmi na trhu. Takže aj keď bohatí bohatnú, primárne im nejde o peniaze.
Naopak, mnoho chudobných sa mylne domnieva, že peniaze sú bohatstvom. Ako raz povedal Oscar Wilde: “Chudobní myslia na peniaze ešte viac ako bohatí, v tom je ich najväčšia bieda”.
Vedia, že straty sú súčasťou úspechu – pre bohatých je zlyhanie investíciou do budúcna, niečím, čo ich robí múdrejšími a odolnejšími. Známy investor Andre Kostolany vo svojej knihe píše, že všetky tie straty, ktorého na burze postretli (nazýva ich školné), boli pre neho nenahraditeľnou školou. Úspešný vynálezca Thomas A. Edison raz povedal: Nenechám sa odradiť, pretože každý špatný pokus, ktorý mám za sebou, je ďalším krokom vpred.