Názory na vývoj ceny zlata sa mnohokrát veľmi odlišujú. Nečudo, je tu viacero dôvodov, ktoré nahrávajú býkom, avšak máme tu aj faktory v prospech medvedích investorov.
Pozrime sa na 4 dôvody, ktoré nahrávajú zlacňovaniu tohto drahého kovu a taktiež 4 dôvody, ktoré potešia „zlatých býkov“.
Koniec lacným peniazom z Fedu. Zrejme najväčším medvedím argumentom, čiže dôvodom, prečo by cena žltého kovu mala pokračovať v poklese, je sprísňovanie menovej politiky Fedu. Centrálna banka USA už ukončila QE a pomaly ale isto sa hovorí o zvyšovaní úrokových sadzieb. Táto skutočnosť neteší drahé kovy, pretože to bolo práve tlačenie peňazí, ktoré ich cenu vynieslo k rekordným výšinám.
Silný americký dolár. Na predošlý faktor nadväzuje silný americký dolár, ktorý celoplošne tlačí cenu komodít nadol. Keďže komodity sa vo väčšine prípadov obchodujú v dolároch, silný dolár robí ich nákup investormi z nedolárových oblastí drahší.
V súčasnosti sa dolár voči košu hlavných mien nachádza na 11-ročnom maxime, čím reaguje na silné dáta z USA a očakávania vyšších sadzieb.
Stagnujúca globálna ekonomika. Ako vysvetľuje Martin Murenbeeld, hlavný ekonóm z Dundee Capital Markets, ak je svetový ekonomický rast nižší ako 4 %, ceny komodít majú tendenciu oslabovať.
Výkonnosť akcií. Aby manažéri fondov uspokojili hladných klientov, začali v roku 2013 presúvať kapitál zo zlata do akcií. Americký akciový index S&P 500 vystrelil nahor a aktuálne dosahuje rekordné maximá. Na druhej strane tu ale vznikajú obavy, či americké akcie nie sú nafúknuté a až príliš vysoko, čo nahráva zlatu.
A ktoré faktory zvyšujú príťažlivosť zlata?
Rastúci ázijský dopyt. Podľa Murenbeelda v Číne uvidíme vyššiu zlatú aktivitu. Podľa dlhodobých ekonomických a taktiež geografických trendov by malo v Číne či Indii dôjsť k oživeniu dopytu po drahých kovoch. Pripomeňme, že práve tieto dve krajiny tvoria polovicu celosvetovej spotreby
Nákupy centrálnych bánk. V minulom roku bola chuť centrálnych bánk po zlate naozaj vysoká. Banka HSBC predpovedá, že tohtoročné nákupy zlata centrálnymi bankami vzrastú z minuloročných 300 ton na 400 ton.
Globálna dlhová kríza – svetové problémy s dlhom sú dlhodobou vecou, ktorá sa podľa odborníkov bude ďalej zhoršovať. Stačí sa pozrieť na USA, Japonsko či Taliansko, kde pomer zadĺženia k hrubému domácemu produktu dosahuje nové maximá.
Hrozba finančných kolapsov a geopolitických kríz – konflikt na Ukrajine či hroziaci bankrot Grécka. Ide o otrasy, ktoré zvyšujú príťažlivosť zlata ako bezpečného prístavu a uchovávateľa hodnôt. Podľa viacerých expertov je to len začiatok a takýchto geopolitických a finančných šokov vraj bude pribúdať.