Investor a miliardár Stanley Druckenmiller sa pred niekoľkými mesiacmi rozhodol predať svoj podiel v spoločnosti Nvidia. Dnes ale hovorí, že tento krok ľutuje. „Počas svojej investičnej kariéry som urobil viacero chýb. Jednou z nich bolo, že som predal celý podiel v spoločnosti Nvidia,“ uviedol pre televíziu Bloomberg.
Zakladateľ Duquesne Family Office sa postupne zbavoval akcií polovodičových firiem, a to napriek svojej býčej náklonnosti k umelej inteligencii. Ako vyplýva z dokumentov 13F, v prvom štvrťroku Druckenmiller znížil svoju expozíciu voči akciám Nvidia o 72 % a v nasledujúcich mesiacoch opäť znížil podiel o viac ako polovicu.
Podľa jeho odhadov predával, keď sa akcie obchodovali v rozmedzí 800 až 950 USD. Mal tým na mysli cenové úrovne pred štiepením akcií v pomere 10:1, ktoré sa uskutočnilo začiatkom júna. Investor dodáva, že jeho predaj nebol spôsobený pochybnosťami o potenciáli spoločnosti Nvidia. Zameral sa predovšetkým na to, ako drahé sa mu zdali byť akcie. „Zmenilo sa to, že sa za rok strojnásobili a ja som si myslel, že ocenenie je vysoké,“ vysvetlil.
Akcie Nvidia lámu rekordy
Akcie Nvidie pokračujú v raste aj vďaka silnému dopytu po novej generácii AI čipov Blackwell, pričom od začiatku roka už vzrástli o 187 %. Akcie amerického výrobcu čipov vo štvrtok zaznamenali intradenné maximum, keď vzrástli na 140,89 USD za akciu.
Tento rast prišiel po tom, ako hlavný dodávateľ Nvidie, spoločnosť Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), dosiahla v 3. kvartáli lepšie než očakávané výsledky.
Druckenmiller uviedol, že po strate svojho podielu zostáva vystavený vplyvu umelej inteligencie a to cez investície do infraštruktúry potrebnej na pohon tejto technológie.
Nevylučuje však možnosť, že by akcie Nvidia opäť zaradil do svojho portfólia, no musia byť splnené určité podmienky: „Myslím si, že Nvidia je skvelá spoločnosť a ak by cena akcií klesla, opäť by sme sa do nej investovali, ale teraz si lížem rany zo zlého predaja,“ povedal v rozhovore.
Kto je Stanley Druckenmiller?
Stanley Druckenmiller je americký miliardár, filantrop a bývalý manažér hedžových fondov. Vyrastal v strednej triede na predmestí Philadelphie. Absolvoval Collegiate School v Richmonde a v roku 1975 získal bakalársky titul z angličtiny a ekonómie na Bowdoin College.
Napriek tomu, že sa zapísal na doktorandské štúdium ekonómie na Michiganskej univerzite, štúdium prerušil, aby sa naplno venoval kariére ropného analytika pre Pittsburgh National Bank. Už v priebehu roka sa vypracoval na vedúceho skupiny akciového výskumu.
V roku 1981 založil vlastnú firmu Duquesne Capital Management. Druckenmillerov najvýznamnejší kariérny krok prišiel v roku 1988, keď ho finančník George Soros najal, aby nahradil Victora Niederhoffera vo fonde Quantum. Medzinárodné uznanie si získal shortovaním britskej libry šterlingov v roku 1992, na čom so Sorosom zarobili miliardu dolárov. V roku 2000 zo Sorosovho fondu odišiel a plne sa sústredil na Duquesne Capital. V auguste 2010 oznámil uzavretie svojej spoločnosti.
Zdroje: businessinsider.com; finance.yahoo.com; autor