Cena paládia dnes rastie o takmer 10 % po tom, čo USA požiadali spojencov G-7, aby zvážili sankcie na ruský vývoz tohto drahého kovu. Bidenova administratíva navrhla potenciálne obmedzenia na stretnutí finančných predstaviteľov krajín G-7, ktoré sa konalo tento týždeň vo Washingtone. Cieľom tohto kroku je obmedziť vojnové úsilie ruského prezidenta Vladimira Putina.
Najväčším producentom paládia, ktoré sa využíva najmä v katalyzátoroch, je ruská spoločnosť MMC Norilsk Nickel PJSC. Podľa osoby oboznámenej so situáciou má Norilsk Nickel až 40 %-ný podiel na celosvetovej produkcii tohto kovu a v súčasnosti väčšinu produkcie exportuje do Číny. Časť ale stále dodáva do USA, keďže nie sú v platnosti žiadne sankcie na dovoz tohto kovu, uviedol zdroj.
Riziko, že budú prijaté sankcie, „opäť zvýšili nákupnú aktivitu“, komentoval situáciu Daniel Ghali, hlavný komoditný stratég spoločnosti TD Securities. Výrazne posilnili aj akcie štyroch najväčších producentov paládia v Južnej Afrike a to o viac ako 10 %. Jeden z nich, Sibanye Stillwater Ltd., nedávno oznámil zníženie produkcie paládia vo svojich amerických baniach v dôsledku nízkych cien.
Cena paládia od začiatku minulého roka klesla približne o 37 % a zo svojho maxima z marca 2022 klesla o takmer dve tretiny. Baníci to pripisujú útlmu globálnej ekonomiky a znižovaniu zásob zo strany výrobcov. Potenciálne vyradenie ruského paládia z trhu môže vyvolať ďalšie napätie, keďže „Južná Afrika a ďalší veľkí producenti nebudú schopní vyplniť túto medzeru,“ povedal Dan Smith, vedúci výskumu v spoločnosti Amalgamated Metal Trading.
V čase publikovania tohto článku sa paládium obchoduje na úrovni 1170 USD za uncu, čo je nárast o 9,80 %.
Zdroje: bloomberg.com; autor