Po návrate Donalda Trumpa do Bieleho domu sa viacerí európski podnikatelia obávajú opätovného zavedenia ciel. Donald Trump je totiž známym milovníkom ciel. Počas svojho prvého funkčného obdobia vo funkcii prezidenta USA zaviedol množstvo ciel na solárne panely, práčky, dovoz ocele a hliníka, čo výrazne zasiahlo krajiny po celom svete.
Vo svojej poslednej kampani Trump jasne avizoval, že plánuje zaviesť 20 %-né clo na všetok dovoz do USA. Na tovary z Číny by sa dokonca vzťahovalo drastické 60 %-né clo.
Trump o EÚ hovorí ako o “mini Číne”
Trump počas kampane uviedol, že hoci EÚ nie je taká maličká, je to “mini Čína”. „Neberú od nás naše autá. Neberú naše poľnohospodárske produkty. V Spojených štátoch predávajú milióny a milióny áut,“ vyhlásil na zhromaždení v Pensylvánii Trump. „Nie, nie, nie. Budú musieť zaplatiť vysokú cenu.“
Európska únia síce predáva do USA oveľa viac, ako od nich nakupuje, ale obe krajiny majú veľa spoločného a môžu tiež veľa stratiť. Colný konflikt medzi USA a Európskou úniou by sa mohol stať problémom aj pre hospodárstvo USA. Nevyprovokované americké clá by nepochybne viedli k odvetným opatreniam v podobe protislužieb. To by zdražilo európsky tovar pre amerických spotrebiteľov, zvýšilo ceny vo všeobecnosti a prispelo k inflácii. Vysoké americké clá na čínsky tovar by mohli poškodiť aj Európu. Ak Čína už nebude môcť vyvážať do Ameriky, bude sa snažiť o dumping tovaru v Európe.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová Trumpovi pripomenula, že ich spoločný transatlantický základ je viac než len spojenectvo. „Milióny pracovných miest a miliardy v obchode a investíciách na oboch stranách Atlantiku závisia od dynamiky a stability našich hospodárskych vzťahov,“ zdôraznila šéfka Európskej komisie.
Clá sú výzvou najmä pre exportne orientované krajiny
Niclas Poitiers, výskumný pracovník think-thanku Bruegel, hovorí, že „Trumpove clá predstavujú vážnu hrozbu pre európske hospodárstvo, najmä pre exportne orientované krajiny ako je Nemecko.“
Nemecký ekonomický inštitút so sídlom v Kolíne nad Rýnom vypočítal, že obchodná vojna s 10 % clami na oboch stranách môže nemeckú ekonomiku stáť 127 miliárd eur a v prípade 20 % ciel až 180 miliárd eur.
Európska únia trpí pomalým rastom a rast Nemecka, najväčšej ekonomiky Európy, závisí najmä od vývozu automobilov. Nové clá by situáciu ešte zhoršili.
Trump považuje clá za účinný nástroj na presadzovanie svojich domácich výrobných cieľov a účinný spôsob, ako obnoviť rovnováhu obchodných deficitov. Jeho druhé funkčné obdobie by mohlo znamenať koniec éry globalizácie pod vedením USA. Napriek tomu má väčšina krajín stále záujem o spoluprácu a kooperáciu.
Trump tvrdí, že Európska únia by mala prestať brániť hlbšej hospodárskej integrácii. Navrhuje, aby európske krajiny uzatvárali koaličné dohody s podobne zmýšľajúcimi štátmi, čo by pomohlo udržať prosperitu únie, ktorá je výrazne závislá od medzinárodného obchodu.
Zdroje: dw.com