Investičný holding Berkshire Hathaway, ktorý vedie legendárny investor Warren Buffett, drží rekordnú hotovosť v objeme 325 miliárd dolárov, čo predstavuje takmer dvojnásobok oproti minulému roku. Tento nárast hotovostnej rezervy sa časovo zhoduje s rekordne vysokým pomerom tzv. Buffettovho indikátora, čo je pomer celkovej hodnoty akciového trhu v USA k hrubému domácemu produktu (HDP).
Hoci by sa mohlo zdať, že „Veštec z Omahy“, ako Buffetta prezývajú, predpovedá blížiaci sa pokles trhu, jeho stratégia je založená na hlbšom pochopení trhových cyklov. Nir Kaissar, zakladateľ spoločnosti Unison Advisors, vysvetľuje, že Buffett sa nesnaží predpovedať krátkodobé pohyby trhu. Namiesto toho sa zameriava na dlhodobé výnosy a podľa toho upravuje portfólio aktív spoločnosti Berkshire.
Podľa Kaissara Buffettov prístup vychádza zo základného princípu: ocenenie a budúce výnosy sú nepriamo úmerné. Čím vyššie je aktuálne ocenenie akcií, očakávané výnosy klesajú, čo je výsledkom vyšších hotovostných rezerv.
Kaissar dodal, že Buffett počas internetovej bubliny v 90. rokoch zvýšil objem hotovosti, keď ocenenie prudko vzrástlo, ale keď sa objavili príležitosti, začal opäť nakupovať. Podobne pred finančnou krízou v roku 2008 Buffett zvýšil hotovostné rezervy, aby počas poklesu strategicky investoval, vrátane dobre načasovaného podielu v banke Goldman Sachs.
Nárast hotovosti Berkshire Hathaway vyvolal špekulácie o Buffettových motívoch. Niektorí analytici sa domnievajú, že by to mohlo byť znakom blížiaceho sa poklesu trhu, zatiaľ čo iní naznačujú, že ide o súčasť širšej stratégie, napríklad akvizičného plánu alebo plánu spätného odkúpenia v prípade nástupníctva. Jeff Muscatello, analytik spoločnosti Douglass Winthrop, ktorá investuje do spoločnosti Berkshire, naznačil, že blížiaca sa výmena manažmentu by mohla byť jedným z faktorov Buffettovho rozhodnutia. „Blížiaca sa nevyhnutná výmena manažmentu je vhodným časom na vyčistenie paluby pre ďalšiu generáciu,“ povedal.
Podľa miliardára a manažéra hedžového fondu Davida Einhorna má Buffett výnimočný talent na znižovanie expozície voči akciám v správnych obdobiach. Poukazuje na to, že Buffett zatvoril svoj fond predtým, ako trh začal v 60. rokoch minulého storočia výrazne kolísať, a akcie predával aj pred krachom v roku 1987.
Zdroje: benzinga.com; autor