Alphabet, materská spoločnosť Google, predstavila svoj nový kvantový čip s názvom Willow, ktorý dokáže vykonávať zložité kvantové výpočty vo veľmi krátkom čase. Zatiaľ čo bežné počítače spracúvajú informácie ako postupnosť núl a jednotiek, kvantové počítače používajú qubity, ktoré môžu byť zároveň jednotka aj nula. Alphabet uvádza, že nový čip dokáže výrazne obmedziť chybovosť pri pridávaní ďalších qubitov, čo je problém, s ktorým technologický svet zápasí takmer 30 rokov.
Výkon čipu Willow je ohromujúci: za menej ako 5 minút vykonal výpočet, ktorý by jednému z najrýchlejších súčasných superpočítačov trval 10 kvadriliónov rokov.
„Willow je dôležitý krok k vytvoreniu užitočného kvantového počítača, ktorý môže priniesť prelomové riešenia v oblastiach, ako je vývoj liekov, energia z jadrovej syntézy, návrh pokročilých batérií a mnoho ďalšieho,“ uviedol na sieti X generálny riaditeľ spoločnosti Google Sundar Pichai.
Akcie spoločnosti Alphabet (GOOG) v utorok vzrástli o 5,32 % na 186,53 USD, čím sa trhová hodnota spoločnosti zvýšila o približne 124 miliárd USD. „Hoci kvantové technológie sú ešte roky pred širokým komerčným prijatím,“, tento prelom „posilňuje vedúce postavenie spoločnosti Google v oblasti technológií,“ napísal Colin Sebastian, analytik spoločnosti Baird.
Správou bol nadšený aj generálny riaditeľ spoločnosti Tesla a spoluzakladateľ SpaceX Elon Musk. V sérii príspevkov na sieti X Musk reagoval na generálneho riaditeľa Alphabet Sundara Pichaia a hovoril o vypustení „kvantového klastra“ do vesmíru prostredníctvom vesmírnej lode Starship od SpaceX.
Wow
— Elon Musk (@elonmusk) December 9, 2024
Google nie je jediným technologickým gigantom, ktorý pracuje na kvantových počítačoch. Výskumníci spoločnosti IBM (IBM) vykonávajú podobný výskum už od 80. rokov minulého storočia. Ďalšími hráčmi na tomto rozvíjajúcom sa trhu sú Intel (INTC), Amazon (AMZN), Microsoft (MSFT) či Honeywell (HON).