Americký prezident Donald Trump v stredu oznámil clá vo výške najmenej 10 % na prakticky všetok tovar prichádzajúci do USA a ešte vyššie sadzby na desiatky krajín, s ktorými majú Spojené štáty najvyšší obchodný deficit. Včerajší deň Trump označil za jeden z najdôležitejších dní v americkej histórii. Základná tarifa vo výške 10 % vstúpi do platnosti 5. apríla, zatiaľ čo vyššie tarify začnú platiť 9. apríla.
Dovoz z Európskej únie bude podliehať 20-percentnému clu a na tovar z Číny bude uvalené clo 34 %. Voči Spojenému kráľovstvu bude zavedené 10 % clo, voči Japonsku 24 %, pri Taiwane to bude 32 %.
Trumpova administratíva oznámila, že Kanada a Mexiko budú zatiaľ oslobodené od základnej 10-percentnej colnej sadzby, ako aj od recipročných poplatkov pre konkrétne krajiny. 10-percentné clo by začalo platiť až vtedy, keď budú zrušené alebo pozastavené pôvodné 25-percentné clá, ktoré Trump uvalil na kanadský a mexický dovoz. Toto clo bolo prijaté na základe obvinení, že susedné krajiny nedokázali zastaviť tok drog a organizovaného zločinu do USA.
Dramatický obrat v globálnej ekonomike
Trumpova obchodná politika predstavuje dramatický obrat v globálnom hospodárstve. Jej cieľom je posilniť výrobný sektor USA a zlepšiť obchodnú bilanciu krajiny. Hrozí však, že vystupňuje vznikajúcu globálnu obchodnú vojnu a zvýši ceny pre amerických spotrebiteľov.
„Dlhé roky boli ťažko pracujúci americkí občania nútení sedieť bokom, zatiaľ čo iné krajiny bohatli a boli mocné, a to zväčša na náš úkor. Teraz je však rad na nás, aby sme prosperovali,“ povedal na tlačovej konferencii z Ružovej záhrady Bieleho domu Trump.
Trump uviedol, že clá nebudú „plne recipročné“ vzhľadom na nefinančné bariéry. „Budeme im účtovať približne polovicu toho, čo oni účtujú a účtovali nám,“ povedal Trump a dodal: „Takže clá nebudú plne recipročné.“
Prezident tiež poznamenal, že Spojené štáty použijú peniaze získané z ciel na „zníženie našich daní a splatenie nášho štátneho dlhu“.
Najviac zasiahnutá clami je Čína. Čínsky dovoz už podliehal clám vo výške 20 %, pričom k tomu sa pridávajú ďalšie recipročné clá vo výške 34 %, povedal predstaviteľ Bieleho domu.
Trump už vo februári zaviedol clá na hliník a oceľ a minulý týždeň oznámil, že zavedie 25-percentné clo na dovoz automobilov a automobilových dielov do USA. Na záver svojho včerajšieho prejavu potvrdil, že 25-percentné clá na dovoz áut začnú platiť od 3. apríla.
Obchodní partneri avizujú protiopatrenia
Čínske ministerstvo obchodu vyzvalo USA, aby „okamžite zrušili“ svoje jednostranné colné opatrenia, a prisľúbilo, že prijme „rozhodné protiopatrenia“ na ochranu svojich práv a záujmov. Čínsky predstaviteľ označil rozhodnutie Trumpovej administratívy za „typický jednostranný šikanózny postup“ a dodal, že mnohé krajiny vyjadrili „silnú nespokojnosť a jasný nesúhlas“. Čína, Japonsko a Južná Kórea sa údajne dohodli na spoločnej reakcii na americké clá.
Európska únia podľa predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej pripravuje ďalšie protiopatrenia proti americkým clám, a to v prípade, ak zlyhajú rokovania. Šéfka EK v živom vysielaní uviedla, že Trumpov krok je „veľkou ranou“ pre svetové hospodárstvo.
Kanadský premiér Mark Carney uviedol, že Ottawa vo štvrtok predstaví celý súbor „protiopatrení“ v reakcii na nové rozsiahle clá amerického prezidenta. „Proti týmto clám budeme bojovať cieľavedome a dôrazne,“ povedal novinárom pred zasadnutím vlády, na ktorom sa bude diskutovať o reakcii Kanady.
Spoločnosť Evercore ISI po včerajšom oznámení recipročných ciel vypočítala, že nová vážená priemerná colná sadzba zavedená Spojenými štátmi by sa po zavedení všetkých nových ciel mohla vyšplhať na 29 %, čo je najviac za posledných viac ako 100 rokov.
Futures na americké akciové indexy sa po oznámení recipročných ciel výrazne prepadli. Napríklad akcie Apple v v after markete klesli o viac ako 7 %, keďže zámorské továrne spoločnosti sú obzvlášť zraniteľné vzhľadom na ich prítomnosť v krajinách ako Čína, Vietnam a India.
Zdroje: cnn; finance.yahoo; investing; autor