Investori neprijali recipročné clá amerického prezidenta Donalda Trumpa s nadšením. Futures na index Dow Jones sa prepadli o viac ako 1 000 bodov alebo 2,54 %. Futures na index S&P 500 strácajú 3,19 % a futures viazané na Nasdaq Composite sa prepadli o 3,53 %.
Americké akcie pred Trumpovým oznámením o clách uzavreli vyššie, no po predstavení jeho plánu recipročných ciel nasledoval výpredaj.
Reagovali aj ázijské akciové trhy: Japonský index Nikkei 225 uzavrel nižšie o 2,8 %, juhokórejský index KOSPI oslabil o 0,80 % a hongkonský index Hang Seng klesol o 1,6 %.
Balík ohlásených amerických ciel doľahol aj na európske akcie. Nemecký index DAX 30 v čase písania tohto článku odpisuje 1,72 %, francúzsky CAC 40 klesá o 2 % a britský FTSE 100 stráca 1 %. Lodný gigant Maersk, ktorý je všeobecne považovaný za barometer svetového obchodu, stratil takmer 8 %.
Ekonómovia ING v reakcii na 20-percentné clá na dovoz z EÚ uviedli, že „najhoršia ekonomická nočná mora Európy sa práve stala skutočnosťou“. Ako dodali, ochota EÚ rokovať je obdivuhodná, ale môže to byť zdĺhavý proces, pričom sa nezdá, že by sa na strane Spojených štátov stretávala s veľkou ochotou.
„Trump zavádza veľmi agresívnu colnú politiku, oveľa agresívnejšiu, než si väčšina investorov myslela pred šiestimi mesiacmi,“ uviedol Jed Ellerbroek, portfólio manažér spoločnosti Argent Capital. „Pre akciových investorov sú to bolestivé časy,“ dodal Ellerbroek.
Akcie Apple (AAPL) sa v after markete prepadli o viac ako 7 %, keďže technologický gigant je výrazne závislý od dodávateľských reťazcov v Číne, na ktoré dopadnú vysoké clá. Tesla (TSLA) zaznamenala pokles o 8 %, Amazon (AMZN) stratil viac ako 6 %, zatiaľ čo akcie Nike (NKE) oslabili o 7,31 % a Walmart (WMT) odpísal 7 %.
„Prezident Trump práve ukončil svoj prejav o clách v Bielom dome a tento balík ciel by sme označiť za ‘horší ako najhorší scenár’, ktorého sa trh obával,“ uviedol Dan Ives, senior analytik spoločnosti Wedbush Securities. Ako dodal, „najhorším krokom“ bolo Trumpovo rozhodnutie uvaliť vysoké recipročné clá na Čínu, čím sa jej sadzba zvýšila na 54 %.
Podľa Sama Stovalla, hlavného investičného stratéga spoločnosti CFRA Research, by rozsiahle recipročné clá mohli stiahnuť index S&P 500 späť do korekčného pásma, čo by znamenalo pokles o najmenej 10 % z jeho februárového rekordného maxima.