Taliansky minister financií Giulio Tremonti údajne začal krízové rokovania so šéfom Euroskupiny Jean-Claude Junckerom (na snímke).
Rozhovory prichádzajú potom ako výnosy z talianskych dlhopisov dosiahli rekordné úrovne. Rastú tiež výnosy španielskych dlhopisov. Dnes od začiatku obchodovania vzrástol výnos z 10-ročných talianskych dlhopisov o 0,19 percenta na 6,21 percent. Španielske dlhopisy sa nachádzajú na úrovni 6,34 percenta.
Náklady nad 6 percent pritom mnoho ekonómov považuje za neudržateľné.
Problémy prichádzajú necelé dva týždne potom, čo sa eurozóna dohodla na druhej záchrannej pôžičke pre Grécko. Pomoc už okrem Grécka takisto dostali aj Portugalsko a Írsko, ktoré sa tiež nevedeli vysporiadať so svojimi dlhmi.
Taliansko je eurozóne treťou najväčšou ekonomikou a doteraz sa mu podarilo vyhnúť problémom so štátnym dlhom napriek tomu, že má jedno z najväčších zadlžení k HDP v eurozóne a to 120 percent. Talianska ekonomika je však dvakrát taká veľká ako Grécka, Portugalská a Írska dohromady, takže záchrana zo strany eurozóny bude s veľkou pravdepodobnosťou nedostupná.
Taliansky parlament schválil minulý mesiac balíček úsporných opatrení, avšak existujú určité pochybnosti, či Berlusconiho vláda dokáže škrty realizovať. Podľa zdrojov AFP je vedúci odboru talianskeho ministerstva financií Vittorio Grilli je na turné po Ázii, kde sa snaží prebudiť záujem o kúpu talianskych dlhopisov. Polovica talianskych dlhopisov je vlastnených talianskymi inštitúciami a jednotlivcami, zatiaľ čo väčšinu zo zvyšku držia investori inde v Európe.
Zdroj: bbc.uk